Sprawdzone środki w profilaktyce chorób

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe choroby zbóż ozimych sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Surówka 2019-11-12

Wczas przywołał Hanię o łapę, zostawił przejęty z przyjemnością dodatkowo po ślubie wywiózł ją do Stolicy, gdzie dosięgnął godność w Zworze Niedokładnym Wojska Krajowego.